Lekcje świadomości poprzez ruch

Dla Feldenkraisa ruch stał się drogą do poznania siebie. Zajęcia grupowe polegają na wykonywaniu sekwencji ruchowych, w niczym jednak nie przypominają ćwiczeń sportowych. To, co odróżnia lekcje Feldenkraisa (Awareness Trough Movement) od innych form aktywności, to wyzbycie się automatyzmu ruchu i zmiana motorycznych nawyków. Charakterystyczną cechą zajęć jest brak zewnętrznego wzorca ruchu. Podczas lekcji uczestnicy mają zazwyczaj zamknięte oczy po to, by nie porównywać się z innymi, nie oceniać i tym samym nie być ocenianym. Lekcje pozbawione są elementów rywalizacji czy współzawodnictwa, każdy indywidualnie kreuje swój ruch, stając się sam dla siebie nauczycielem. Większość lekcji odbywa się w pozycji leżącej, dzięki czemu duże mięśnie antygrawitacyjne rozluźniają się i wszystkie nawykowe wzorce wykorzystywane do „walki” z grawitacją są chwilowo eliminowane, ułatwiając tym samym poszukiwanie nowych wzorców. Nauczyciel naprowadza uwagę uczniów na poszczególne części ciała oraz na to, jak zachowują się one podczas ruchu, pomaga uważnie śledzić trajektorię ruchu i jego przepływ. Zachęca, by wykonywać ruchy z jak najmniejszym wysiłkiem i w możliwie niewielkim zakresie, wszystko po to, by uzyskać świadomość warunkującą dokonywanie wyborów i to zarówno tych w warstwie motorycznej, jak i emocjonalnej oraz myślowej.

„Wielu rzeczy zmienić nie możesz, ale możesz zmienić sposób, w jaki robisz to, co robisz”.

Sesje indywidualne, czyli integracja funkcjonalna

Integracja Funkcjonalna to indywidualna forma pracy w ramach Metody Feldenkraisa. To subtelny, ale niezwykle głęboki proces nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie dotyku i ruchu. Sesja odbywa się w spokojnym i bezpiecznym środowisku, gdzie nauczyciel i uczeń współpracują, aby poprawić jakość ruchu, zwiększyć świadomość ciała oraz odkryć nowe możliwości funkcjonowania. Ten indywidualny proces sprzyja rozwiązywaniu specyficznych problemów ruchowych, bólu oraz dysfunkcji związanych z ograniczeniami ruchowymi czy deficytami neurologicznymi.

Jak wygląda sesja integracji funkcjonalnej?

Podczas sesji nauczyciel wykorzystuje delikatny dotyk i subtelne prowadzenie ciała ucznia. Celem trwających około 50 minut sesji jest poprawa stanu funkcjonalnego. Każda sesja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby i skupia się na odkrywaniu efektywnych wzorców ruchowych oraz poprawie zakresu ruchu. Sesje integracji funkcjonalnej są adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. 

Do kogo jest skierowana integracja funkcjonalna?

Integracja funkcjonalna jest odpowiednia dla każdego – niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy doświadczenia. Może być szczególnie pomocna dla osób:

  • zmagających się z przewlekłym bólem lub napięciem
  • w procesie rehabilitacji po urazach
  • poszukujących lepszej koordynacji i swobody ruchu
  • dążących do głębszego rozumienia siebie i swoich wzorców ruchowych
  • mających problemy psychosomatyczne

Metoda Feldenkraisa jako wsparcie równowagi psychofizycznej

Metoda Feldenkraisa oferuje somatyczne wsparcie dla osób doświadczających przewlekłego stresu, zmęczenia i napięć w ciele. Pomaga odzyskać naturalną harmonię ruchu i zwiększyć świadomość ciała, co może przyczynić się do lepszego samopoczucia i większej lekkości w codziennym funkcjonowaniu. Bywa, że na skutek stresu czy długotrwałego przeciążenia naturalne połączenia w naszym ciele stają się mniej dostępne – warto więc poszukać sposobów na ich ponowne uaktywnienie i integrację.

Praktykowanie metody Feldenkraisa może przynieść wiele korzyści osobom, które odczuwają napięcie, zmęczenie i psychosomatyczny dyskomfort. 

„Ciało i umysł nie są oddzielnymi rzeczami, lecz dwoma aspektami tego samego organizmu, dwoma sposobami widzenia tego samego procesu”.


Moshé Feldenkrais

Zwiększenie świadomości ciała

Metoda Feldenkraisa pomaga lepiej poczuć swoje ciało i dostrzec subtelne napięcia, które mogą pojawiać się w wyniku stresu lub złych nawyków ruchowych. Poprzez delikatne, świadome ruchy, praktykujący uczą się większej uważności na swoje ciało i jego potrzeby.

Redukcja napięć i bólu

Codzienny stres często prowadzi do chronicznego napięcia mięśniowego i bólu, co może powodować uczucie sztywności i ograniczonej swobody ruchu. Lekcje metody Feldenkraisa pomagają rozpoznać te napięcia i stopniowo je uwalniać, przywracając naturalną płynność i lekkość ruchów.

Poprawa regulacji emocjonalnej

Praktykowanie metody Feldenkraisa może wpływać na poprawę regulacji emocjonalnej, regularna praktyka pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, lękiem czy kompulsywnymi reakcjami emocjonalnymi. Rozwijając świadomość ciała stajemy się świadomi swoich emocji.

Większa odporność i adaptacja

Metoda Feldenkraisa uczy, jak być bardziej elastycznym i adaptacyjnym w odpowiedzi na wyzwania życia codziennego. Nauka nowych wzorców ruchowych i zmiana nawyków mogą pomóc lepiej dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości.

Poprawa jakości snu

Regularna praktyka może poprawić jakość snu. Świadomość ciała i umiejętność rozluźniania napięć mogą przyczynić się do łatwiejszego zasypiania i lepszego odpoczynku.

Większe poczucie swobody i komfortu

Skupienie na uważnym ruchu pomaga rozwijać poczucie lekkości i harmonii w ciele. Osoby, które na co dzień odczuwają sztywność lub ograniczenia w ruchu, mogą dzięki tej metodzie odzyskać większą swobodę i kontrolę nad własnym ciałem.

Wzrost poczucia autonomii

Specyfika metody Feldenkraisa sprzyja uczeniu się tego, jak zatroszczyć się o siebie i wziąć odpowiedzialność za to, co nam się przydarza. Praktykując, bierzemy sprawy we własne ręce.

Wsparcie w procesie regeneracji i rekonwalescencji

Dla osób, które doświadczyły fizycznej traumy, takiej jak urazy, kontuzje czy operacje, metoda Feldenkraisa może być cennym narzędziem rehabilitacyjnym, pomagającym przywrócić sprawność.

Metoda Feldenkraisa jest uniwersalna i elitarna zarazem. Uniwersalna, albowiem adresowana jest zarówno do osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, jak i do tych, którzy pragną rozwijać swój potencjał, do dzieci i do seniorów, do tancerzy i osób z niepełnosprawnością. Korzyści z jej praktykowania odnoszą sportowcy i osoby z deficytami neurologicznymi, chorzy na stwardnienie rozsiane i ci, którzy zmagają się z chorobą Parkinsona. Elitarna zaś czy wręcz ekskluzywna, bo odwołująca się do nienarzucanego z zewnątrz indywidualnego wzorca.

o tym

Jak to się zaczęło?

Metoda Feldenkraisa,

Czyli co, jak i po co?​

Życiorys twórcy metody

Kim był Feldenkrais?

fragment wstępu do książki

Mistrzowskie ruchy

wywiad

„SOMA cz.1”: Metoda Feldenkraisa

O mnie

  • Doktor nauk humanistycznych
  • Adiunkt na Wydziale Fizjoterapii AWF Wrocław. W ramach pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia: „Integracja psychosomatyczna”, „Świadomość ciała w fizjoterapii”, „Ciało i ruch w pracy z emocjami”, „Cielesne korzenie psychiki – metody regulacji emocjonalnej”
  • Certyfikowana nauczycielka Metody Edukacji Somatycznej „Bones for life” (2013)
  • Kurs Mindfulness Practitioner Foundation (2014)
  • Certyfikowana nauczycielka Metody Feldenkraisa (Instytut Feldenkraisa w Madrycie 2019)
  • Prowadzi zajęcia grupowe „Świadomość poprzez ruch” oraz terapię indywidualną 
  • Specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami psychosomatycznymi. 
  • Jest autorką książki „Świadome ciało, cielesność w psychoterapii, terapii traumy i rozwoju osobistym” oraz licznych publikacji dotyczących świadomości ciała i holistycznie pojmowanej natury człowieka.
  • Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień dotyczących świadomości ciała, edukacji somatycznej oraz holistycznie pojmowanej natury bytu ludzkiego.
  • Metoda Feldenkraisa jest jej największą pasją, ale czasem ustępuje ona miejsca innym namiętnościom, a są nimi góry i sporty wszelakie, zwłaszcza te, dzięki którym czuję wiatr we włosach!
Katarzyna Salamon-Krakowska

O sobie

Pasja jest tym, co nadaje mojemu życiu sens. Niezależnie od tego, czy prowadzę warsztaty, czy zajęcia ze studentami, czy piszę artykuły naukowe, czy posty na fb, czy chodzę po górach, czy jeżdżę na rolkach, lubię czuć ten żar, nadający sens moim działaniom. Moją największą fascynacją jest Metoda Feldenkraisa – forma świadomego ruchu. Będąc przekonaną o konieczności nieinstrumentalnego traktowania ciała ludzkiego, propaguję edukację somatyczną, w ramach której człowiek obdarza troską siebie jako psychofizyczną całość.  

Kontakt

 

Gabinet:

ul. Przestrzenna 29/4, Wrocław

e-mail: kontakt@todofeldenkrais.pl

tel: +48 693 396 446